zebyNadmierne zgrzytanie zębami w nocy może być spowodowane stresem, niepokojem, bólem lub złym snem. Bruksizm występuje, gdy zęby są wielokrotnie zaciskane razem przez mięśnie szczęki podczas snu, bez świadomości tego. Może również wystąpić, gdy ludzie nie śpią i rozmawiają lub jedzą.

 

Te próby zaciskania zębów powodują zużycie zębów, a czasami pękanie zębów. Brzmi to jak coś, co można zobaczyć w telewizyjnym serialu medycznym, ale tak naprawdę to prawdziwe życie. Zaburzenie bruksizmu jest trudne do zdiagnozowania, ponieważ wiele z nich pozostaje niezauważonych, dopóki ktoś nie zauważy uszkodzenia zębów lub dozna urazu spowodowanego ocieraniem się o coś podczas snu.

Bruksizm powoduje szereg objawów, w tym ból głowy, ból zęba, zmęczenie, ból mięśni. W wyniku zgrzytania lub zaciskania zębów, które występuje, gdy zęby stykają się ze sobą, bruksizm jest częstym stanem, który może powodować poważne uszkodzenia.

Bruksizm to stan, który dotyka około 10% populacji i może powodować zgrzytanie i zaciskanie zębów, co może prowadzić do utraty zębów i uszkodzenia kości szczęki. Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest również ściśle związany z bruksizmem, ponieważ może wywoływać strach, niepokój lub inne traumatyczne wspomnienia. Oznacza to, że wiele osób z zespołem stresu pourazowego będzie zaciskać zęby, gdy doświadczają strachu lub stresu i negatywnych emocji związanych z wydarzeniem.

Najlepsze sposoby zapobiegania bruksizmowi

Bruksizm to termin medyczny na zgrzytanie zębami, często w nocy podczas snu. Może powodować ból, utratę zębów i inne skutki uboczne.

Oto kilka sposobów zapobiegania temu schorzeniu:

  • Stosuj się do zaleceń dentysty dotyczących noszenia nocnej straży. Ochroni Twoje zęby przed uszkodzeniem. Może również zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę, jeśli nie musisz płacić za drogie zabiegi dentystyczne lub ekstrakcje.

  • Uważaj na swoją pozycję do spania, aby powietrze nie przedostało się pod nakrycie głowy i nie powodowało zgrzytania zębami.

  • Nie używaj kofeiny na jawie, ponieważ spowoduje to częstsze niż zwykle bruxy

  • Zmniejsz poziom stresu, regularnie ćwicząc lub medytując

  • Poznaj swoje czynniki ryzyka, takie jak stres, brak snu, nerwowość i niepokój

  • Pracuj z dentystą lub terapeutą

  • Ćwicz techniki relaksacyjne

  • W razie potrzeby rozważ zastosowanie leków na receptę