Dress kod dla mężczyzn - co musisz wiedziećMęskie zasady ubioru stały się w ostatnich latach bardziej swobodne, a prawie każda branża stosuje obecnie zasadę "smart casual" lub coś podobnego. Nie oznacza to jednak, że szykując się do pracy lub na imprezę, nie natkniesz się na podstępne kody. Istnieje wiele innych branż, w których obowiązują bardziej rygorystyczne standardy ubioru. Jeśli wybierasz się na wydarzenie, na którym obowiązuje dress code, zawsze najlepiej jest sprawdzić to wcześniej. W końcu nie chcesz wyglądać jak przysłowiowa ryba wyjęta z wody! Ten artykuł powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć o męskich dress code'ach i co one oznaczają, abyś mógł pewnie pokazać się we właściwym miejscu wyglądając we właściwy sposób.

Solid Black Dress Shirts

Każde miejsce pracy ma inne zasady, ale solidne czarne koszule są najbezpieczniejszą opcją, jeśli chodzi o strój biznesowy. Są one odpowiednie dla prawie wszystkich miejsc pracy, w tym oficjalnych biur i branż kreatywnych. Czarna koszula wyróżnia Cię jako osobę, która poważnie traktuje swoją pracę i może być świetnym początkiem rozmowy.

Czarna koszula wygląda również dobrze z absolutnie każdym kolorem marynarki, co czyni ją świetnym wyborem, jeśli nie jesteś pewien, jaki typ marynarki powinieneś założyć. Jeśli chcesz ubrać marynarkę, poszukaj koszuli zapinanej na guziki z wysokiej jakości kołnierzykiem i mankietami. Z kolei do sportowej marynarki wybierz bardziej swobodny styl zapinany na guziki, na przykład t-shirt.

Ciemne spodnie

Ciemne spodnie są najczęściej wybieranym typem spodni w sytuacjach biznesowych i są świetną opcją dla większości organizacji. Ciemne spodnie można nosić z większością marynarek garniturowych, strojów business casual, a nawet z formalnymi sukniami.

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że różne organizacje mają różne zasady dotyczące tego, co stanowi ciemną parę spodni. Na przykład, w niektórych biurach obowiązuje zasada, że spodnie w ciemnych kolorach muszą być czarne. Inne wymagają, aby wszystkie spodnie były czarne. Niektóre nie mają żadnych zasad, więc najlepiej jest zrobić rozeznanie i zapytać, zanim pojawisz się w ciemnych spodniach i zostaniesz odrzucony przy drzwiach.

Blazery

Marki i loga nie są odpowiednie w pracy. Są zbyt rozpraszające i sprawiają wrażenie, że jesteś bardziej skupiony na własnej autopromocji niż na pracy. W większości miejsc pracy należy unikać markowych ubrań, ale niektóre branże są szczególnie rygorystyczne w kwestii logo. Na przykład logo jest często zakazane w placówkach służby zdrowia, aby zapobiec przenoszeniu zarazków z jednej osoby na drugą. Egzekwowanie prawa i wojsko również mają ścisłe zasady dotyczące logo, ponieważ mogą one być niebezpieczne. Odznaki, naszywki i loga mogą zaczepiać się o przedmioty, odrywać się i stać się niebezpieczną bronią.

Odzież z logo jest również nieodpowiednia dla wielu firm i wydarzeń specjalnych. Na przykład, logo jest często zabronione na konferencjach i spotkaniach akademickich. Organizacje akademickie zazwyczaj mają bardziej rygorystyczne zasady dotyczące logo niż firmy, więc najlepiej jest zachować ostrożność. Unikaj logo w środowiskach akademickich, a także w miejscach pracy, gdzie logo jest niedozwolone.

Ciemne buty

Ciemne buty są odpowiednie do pracy w biurze, ale nie są pewną rzeczą. Niektóre organizacje ściśle przestrzegają zasad dotyczących noszenia butów przez pracowników, podczas gdy inne są bardziej zrelaksowane. Na przykład, Departament Obrony USA ma ścisłą zasadę no-logo i wymaga ciemnych butów. Inne organizacje, takie jak Departament Energii USA oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób, nie mają żadnych zasad dotyczących obuwia. Przed założeniem ciemnych butów do biura, najlepiej jest zrobić kilka badań i dowiedzieć się, czy są one odpowiednie.

Ciemne garnitury bez krawata

Niektóre biura mają zrelaksowany dress code, który pozwala pracownikom pokazać trochę osobowości poprzez ich strój. Tego typu biura mogą pozwalać pracownikom na chodzenie bez krawata, ale to nie znaczy, że pozwalają na dżinsy i zwykłe t-shirty. Takie biura często mają zrelaksowany dress code, ale nadal mają dress code i musisz go przestrzegać.

Zanim pojawisz się w garniturze bez krawata, najlepiej zapytaj swojego kierownika, jaki jest dress code. Jeśli prowadzisz rozmowę kwalifikacyjną w firmie, w której obowiązuje luźny dress code, zapytaj swojego rozmówcę, jakiego rodzaju stroju oczekuje. Jeśli zostaniesz zaproszony na imprezę networkingową, na której obowiązuje luźny dress code, zawsze warto zapytać gospodarzy, czy istnieje określony dress code, którego powinieneś przestrzegać.

Czarne krawaty i koszule

Czarne krawaty i czarne koszule są odpowiednim rozwiązaniem zarówno w formalnych sytuacjach biznesowych, jak i w bardziej swobodnych wydarzeniach akademickich i towarzyskich. Najlepiej jednak unikać zakładania czarnych krawatów i koszul na rozmowy kwalifikacyjne i inne formalne spotkania biznesowe. Czarne krawaty i koszule są zbyt swobodne w tych okolicznościach. Zamiast tego należy wybrać bardziej formalną opcję, taką jak marynarka smokingowa i biała koszula.

Jeżeli bierzesz udział w oficjalnym wydarzeniu z czarnym krawatem i koszulą, uważaj, by nie nosić jej poza imprezą. Jeśli dostaniesz na nią jedzenie lub napój, będzie to wyglądać tandetnie i nieprofesjonalnie.

Koszule z wełny merynosów

Koszule z wełny merynosów są najlepszym casualowym strojem biznesowym. Są one odpowiednie dla większości miejsc biznesowych i wydarzeń towarzyskich. Koszule z wełny merynosów czują się jak t-shirt, ale wyglądają jak koszula zapinana na guziki, co sprawia, że są świetnym casualowym strojem biznesowym. Wybierając koszulę z wełny merynosów, upewnij się, że jest to 100 procent wełny merynosów. Niektóre są mieszane z innymi włóknami, co czyni je mniej wygodnymi i mniej oddychającymi.

Koszule z wełny merynosów są świetną opcją, jeśli pracujesz w biurze, które dopuszcza swobodny strój. Są one również dobrym wyborem, jeśli bierzesz udział w imprezie towarzyskiej i nie jesteś pewien, jaki jest obowiązujący w niej dress code.