Jak zdobyć pracę w branży artystycznej i projektowejCzy jesteś osobą kreatywną, która lubi rysować, budować rzeczy lub odkrywać nowe pomysły? Możesz pomyśleć, że praca w sztuce i projektowaniu byłaby dla Ciebie idealna. W rzeczywistości, Bureau of Labor Statistics przewiduje, że zatrudnienie w tych dziedzinach wzrośnie o 13% do 2026 roku. Wiele osób z wykształceniem średnim w zakresie sztuki i projektowania kontynuuje pracę jako graficy, artyści, fotografowie i inne podobne role. Ale zdobycie pierwszej pracy może być wyzwaniem, ponieważ istnieje tak wiele różnych dziedzin z różnymi wymaganiami dotyczącymi doświadczenia i ścieżek kariery. Ponadto, jeśli nie jesteś zaznajomiony z branżą, może się wydawać, że jest to mnóstwo wtajemniczonych żargonów i akronimów. Jak więc zacząć szukać możliwości w branży artystycznej i projektowej? Oto kilka wskazówek opracowanych przez profesjonalistów pracujących w tej dziedzinie.

Wykształcenie

Większość pracodawców będzie chciała zobaczyć, że masz stopień naukowy związany z dziedziną, w której chcesz pracować. Posiadanie tytułu licencjata w dziedzinie sztuki lub projektowania pomoże Ci dostać stopę w drzwiach w wielu różnych firmach i da Ci przewagę nad innymi stażystami lub kandydatami na poziomie podstawowym. Jedną z dobrych opcji jest studiowanie projektowania graficznego. Jest to świetne pole dla ludzi, którzy lubią być kreatywni, ale którzy mogą być bardziej komfortowi z pracą z komputerem niż z innymi aspektami sztuki i projektowania. Istnieje wiele programów online, które oferują zarówno stopnie licencjackie, jak i magisterskie w sztuce i projektowaniu. Mogą one być dobrą opcją, jeśli nie możesz znaleźć lokalnego programu, który pasuje do Twoich potrzeb. Inną opcją jest stopień stowarzyszony w sztuce lub projektowaniu. To prawdopodobnie będzie bardziej skoncentrowane na technicznej i komputerowej stronie sztuki i projektowania i może nie być tak stosowane, jeśli chcesz pracować w bardziej kreatywnym, opartym na projektowaniu zawodzie.

Sieć i wolontariat

Jednym z najlepszych sposobów, aby włamać się do nowej branży jest wolontariat lub networking z ludźmi w nim. Daje to szansę na zbadanie różnych obszarów i poznanie ludzi w mniej formalnym otoczeniu niż pokój rozmów kwalifikacyjnych. Możesz zostać wolontariuszem w organizacji non-profit, która wykorzystuje design w swojej pracy, lub odkryć artystyczną stronę projektowania poprzez wolontariat w muzeum. To może pomóc Ci poznać ludzi w tej dziedzinie i pokazać, że jesteś pasjonatem pracy. Nawiązywanie kontaktów może również pomóc w znalezieniu możliwości zatrudnienia, których w innym przypadku nie udałoby się znaleźć. Ponieważ branża ta w tak dużym stopniu opiera się na relacjach, możesz chodzić na wydarzenia takie jak happy hours związane ze sztuką i projektowaniem, festiwale lub konferencje. Jedną z opcji online są wydarzenia GitHub's Art and Code, które gromadzą projektantów, deweloperów i artystów w celu zbadania skrzyżowania technologii i kreatywności.