Zastawa stołowa na świąteczny stółStół świąteczny, wieczerza wigilijna, to z całą pewnością jeden z najważniejszych elementów całych Świąt Bożego Narodzenia. Nic więc dziwnego, że każdy z nas przykłada szczególną wagę do wykonanego wystroju. Jaka zastawa stołowa będzie najbardziej odpowiednia? Czy zawsze musimy wybrać modele świąteczne? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Klasyczna porcelana zawsze na czasie 

Bardzo często staramy się szukać niespotykanych, innowacyjnych rozwiązań, a tymczasem najbardziej ciekawe zestawy obiadowena święta znajdują się w klasycznych propozycja. Ponadczasowa, biała, prosta porcelana, będzie uniwersalnym rozwiązaniem, które zawsze będzie się dobrze prezentować, bez względu na dobór innych dodatków, czy ozdób. Możemy wybrać także zestaw w kolorze śmietanki, ecru, czy beżu, które również należą do opcji niezwykle uniwersalnych. Jeśli chcemy wprowadzić akcent nowoczesności na naszych świątecznych stołach, z całą pewnością warto zwrócić szczególną uwagę na kształt wybieranej zestawy. Najbardziej nowoczesny będzie zestaw kwadratowy. Talerze w takim kształcie, wraz z nowoczesnymi, prostymi sztućcami, pastelowymi dodatkami, stworzą wystrój, który gości w najbardziej nowoczesnych, prestiżowych restauracjach. 

Jeśli zależy nam, by zastawa stołowa była jak najbardziej klasyczna, idealnie łączyła się z wielowiekowymi ozdobami choinkowymi, czy innymi, klasycznymi przedmiotami dekoracji, wówczas warto postawić na owalny, ponadczasowy kształt, który znany jest od niepamiętnych czasów. 

Zestawy obiadowe z kamionki 

Nowoczesne domy, dla których wystrój świąteczny jest sprawą pierwszoplanową, często wybierają zastawy obiadowe, które są przeznaczone głównie z myślą o wykorzystaniu podczas wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Najbardziej designerskie zastawy na święta wykonywane są obecnie z kamionki. To materiał, który doskonale się wybarwia, prezentując na swojej powierzchni charakterystyczne, mikro przebarwienia, które tworzą niezwykle atrakcyjną mozaikę. Idealnym wyborem do wystroju świątecznego stołu będzie zastawa w kolorze ciemnej, bądź krwistej czerwieni. Dla nieco bardziej klasycznych aranżacji stołów polecana jest także kamionka w kolorze indygo, która będzie prezentować się niezwykle atrakcyjnie, a co najważniejsze, bardzo elegancko i prestiżowo. 

Kamionkową zastawę obiadową warto połączyć z dekoracjami w stylu prowansalskim, a więc naturalnym igliwiem, serwetami imitującymi naturalne drewno, czy prostymi, sojowymi świecami z motywem świątecznym. 

Motywy świąteczne na zastawach obiadowych 

Chcąc udekorować świąteczny stół, nie można zapomnieć o zastawie stołowej, która na swojej powierzchni prezentuję typowo świąteczne zdobieniami i dekoracje. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy: 

  • Śnieżynki,
  • Kolorowe lampki choinkowe,
  • Urocze, małe choinki,
  • Świętego Mikołaja,
  • Bałwanki,
  • Świąteczne sanie pełne prezentów,
  • Dziadka do orzechów

i wiele innych motywów, które bezpośrednio kojarzą nam się z tym okresem w roku. Mogą one tworzyć wraz z innymi elementami dekoracyjnymi jednolitą kompozycję, która będzie przepiękną dekoracją dbającą o wyjątkowo przytulny nastrój całych naszych domów, czy mieszkań. 

Właściwe dobrana zastawa stołowa na świątecznym stole w ogromnej części odpowiada za ogólny wystrój i klimat świąteczny, który pragniemy uzyskać w zaciszu własnych domów. Postaw na sprawdzone rozwiązania, i spraw, by każda Wigilia Świąt Bożego Narodzenia była wyjątkowo przyjemnym, niezapomnianym czasem dla całej Rodziny i wszystkich przyjaciół.