Zioła: pełne smaku i witamin!Zioła to nic innego jak rośliny, dostarczające surowców zielarskich. Są cenione za wysoką zawartość składników odżywczych, bogaty smak i intensywny aromat. Nie bez powodu od lat wykorzystywane są jako leki i składniki kulinarne.

Ze względu na zastosowanie możemy je podzielić na gatunki:

  • Lecznicze
  • Przyprawowe
  • Olejodajne

Niegdyś dostępność do ziół była ograniczona, jednak wraz z rozwojem transportu i handlu, ilość gatunków wykorzystywanych przez Polaków znacznie wzrosła. Obecnie większość z nas nie wyobraża sobie życia bez ziół. Część osób decyduje się także na samodzielną uprawę. Dowiedz się więcej o tych dobroczynnych roślinach i ich pochodzeniu!

Historia ziół

Zioła towarzyszyły niemal wszystkim cywilizacjom od zarania dziejów. Należy pamiętać o tym, że większość leków współcześnie używanych w farmacji ma ok. 100 lat, oznacza to że dla naszych przodków jedyną dostępną alternatywą było ziołolecznictwo. Najwcześniej znane było w starożytnych Chinach, Indiach i Egipcie. Do dzisiaj zachowały się pisane przekazy mówiące o leczniczych właściwościach ziół. Można jednak założyć, że historia ziołolecznictwa jest starsza niż pismo. Archeolodzy twierdzą, że nawet człowiek pierwotny był w stanie wykorzystywać dostępne w jego środowisku rośliny. W Polsce głównymi ośrodkami promującymi wykorzystanie ziół, były klasztory, w których mnisi opracowywali unikalne receptury ziołowe. Z ich wiedzy korzystamy do teraz, w aptekach w dalszym ciągu sprzedawane są preparaty stworzone w oparciu o roślinne ekstrakty.

Nasi przodkowie, podobnie jak my, cenili zioła również za ich walory smakowe. W Europie przyprawy pozyskiwano przede wszystkim od weneckich kupców. Ich ceny były bardzo wysokie, ze względu na  niebezpieczeństwa, które czyhały na podróżników. Obecnie przyprawy nie są już drogocenne i stosuje się je we wszystkich domostwach.

Najpopularniejsze gatunki ziół

Obecnie w niemal wszystkich polskich kuchniach można znaleźć zioła. Mają bardzo szerokie zastosowanie, a doświadczony kucharz potrafi za ich pomocą stworzyć pyszne danie o bogatym, wyjątkowym smaku. Najczęściej wykorzystywane zioła przyprawowe to:

 

  • Korzennik lekarski (ziele angielskie)

Ciężko jest sobie wyobrazić zupę bez dodatku ziela angielskiego. Znajdziemy je także w różnego rodzaju wędlinach czy produktach kiszonych.

 

  • Pieprz czarny

Jedna z najpopularniejszych przypraw, która ma za zadanie nadać potrawom charakterystyczny ostry smak.

 

  • Bazylia

Stanowi główny dodatek dań kuchni włoskiej. Jej listków używamy by przystroić zupy czy makarony.

 

  • Cząber

Wspaniała przyprawa, która urozmaici np. dania grillowane lub sałatki. Możemy go zastosować przy marynowaniu mięsa.

 

  • Koperek

Używany do posypania, jako ozdoba i dodatek smakowy zup, sałatek czy ziemniaków.

 

  • Majeranek

Majeranek jest bogatym źródłem substancji przeciwutleniających, stały składnik np. żurku

Oczywiście to tylko niektóre przykłady, gatunków przypraw jest naprawdę bardzo dużo i warto się nimi zainteresować aby urozmaicić smak gotowanych przez nas potraw!