Co musisz wiedzieć o wypełnianiu deklaracji podatkowej za rok 2021?

Wszyscy ci, którzy w poprzednik roku uzyskiwali przychody pracując na zleceniu, etacie bądź na mocy umowy o dzieło, mają obowiązek rozliczyć swój podatek z Urzędem Skarbowym. Właśnie teraz, w kwietniu, jest ostatni moment na to, aby rozliczyć się z fiskusem. Jak rozliczyć swój PIT? Czy e-deklaracje są bezpieczne? Co się stanie jeśli nie dostarczę swojego formularza PIT o czasie?

Wypełnij e-deklaracje przez Internet

W 2019 roku Ministerstwo Finansów udostępniło możliwość wypełnienia własnej deklaracji podatkowej przez Internet. Możesz to zrobić za pomocą programu takie jak PIT Pro, którego szczegóły sprawdzisz na stronie https://www.podatnik.info/ . Co należy zrobić aby wysłać dokument do Urzędu Skarbowego? Pierw będziesz musiał się zalogować do serwisu i wybrać odpowiedni formularz. Masz do wyboru następujące rodzaje formularza PIT:

  • PIT- 28,

  • PIT- 36,

  • PIT- 36L,

  • PIT- 37,

  • PIT- 38,

  • PIT- 39

Kiedy już wybierzesz odpowiedni dla siebie formularz, program pomoże Ci go uzupełnić wskazując odpowiednie rubryki oraz podając co powinieneś w nie wpisać (np. sumę dochodów).

Ten sposób rozliczania się z fiskusem spotkał się oczywiście z krytyką, tym bardziej od razu po uruchomieniu programów. Sceptycy tego rozwiązania podkreślają brak bezpieczeństwa związanego z podawaniem swoich danych, takich jak numer PESEL, w Internecie. Jednak samo Ministerstwo Finansów zapewnia o stuprocentowym bezpieczeństwie korzystania z programów do uzupełniania deklaracji podatkowych oraz o tym, że nasze dane są dobrze chronione. Dodatkowo to rozwiązanie jest dużo bardziej wygodne od tradycyjnego rozliczania podatku. Nie musisz wychodzić z domu oraz nie potrzebujesz osób trzecich do wypełnienia dokumentów. Kolejnym atutem jest to, że w przypadku e-deklaracji czas zwrotu to 45 dni roboczych. W przypadku tradycyjnego rozliczania się może być to nawet 90 dni roboczych.

 

Pamiętaj aby rozliczyć się z podatku w terminie!

Zwykle czas na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym zamyka się w przedziale 15 lutego do 30 kwietnia. Jednak w tym roku ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę, czyli dzień niepracujący dla Urzędu Skarbowego. Dlatego termin został przesunięty na 2 maja. Nie przestrzeganie tego terminu, nieważne czy celowe czy nie, może grozić wysokimi karami. Jedną z nich jest kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych. Drugą jest kara ograniczenia wolności. Jednak jeśli wcześniej zalogowałeś się do serwisu programu, który ma uzupełniać e-deklaracje, nie będziesz miał czym się martwić nawet jeśli nie wysłałeś dokumentu. W takim wypadku program uzupełni go automatycznie i wyśle do Urzędu Skarbowego.