Jakie zastosowanie mają łożyska kulkowe samonastawne?Łożyska samonastawne to specjalny rodzaj łożysk kulkowych, które są idealne do zastosowania w prostych łożyskowaniach. Wyróżniają się one kulistą powierzchnią zewnętrzną, poszerzonym pierścieniem wewnętrznym oraz powiększonym luzem promieniowym. Dzięki tym cechom charakteryzują się znakomitą tolerancją na wahania współosiowości i niskim poziomem drgań. Najczęściej są montowane w oprawach żeliwnych, a cały zestaw jest następnie umieszczany na konkretnym wale. Jakie mają zastosowanie łożyska kulkowe samonastawne?

Łożyska kulkowe samonastawne - jakie wymiary są istotne?

Cztery podstawowe wymiary łożysk samonastawnych obejmują średnicę wewnętrzną (d), średnicę zewnętrzną (D), szerokość (b) oraz szerokość pierścienia (C). Łożyska te mogą być montowane na czopie wału na różne sposoby, w tym na wkręt, za pomocą pierścienia mimośrodowego lub tulei wciąganej w wersjach z otworem stożkowym. Szczegółowe informacje o komponencie znajdują się na oznaczeniu, które umieszczone jest między innymi na opakowaniu łożyska.

Jakie zastosowanie mają łożyska kulkowe samonastawne?

Łożyska kulkowe samonastawne montowane w oprawach odznaczają się wszechstronnością, co pozwala na ich zastosowanie w praktycznie każdej branży przemysłowej. Są one głównie używane w miejscach łożyskowania krótkich wałów, które są podatne tylko na niewielkie wydłużenia cieplne. Małe wydłużenia cieplne są kompensowane przez luz osiowy samego łożyska. Łożyska samonastawne w wariancie kulkowym są odpowiednie do pracy w niskich oraz wysokich temperaturach.

Znajdują one zastosowanie głównie w maszynach rolniczych i budowlanych, gdzie są używane również jako łożyska ustalające. Dzięki swojej wyjątkowej żywotności, łożyska te nadają się również do wielu innych zastosowań. W związku z tym są stosowane także w przemyśle spożywczym i w podnośnikach.

Skąd wzięła się popularność łożysk kulkowych samonastawnych?

Łożyska samonastawne są doskonałym wyborem w prostych łożyskowaniach, gdzie mogą przenosić duże obciążenia promieniowe oraz obciążenia osiowe. Kolejną ich zaletą jest możliwość ustalania osiowego. Wyróżniają się również łatwością montażu i demontażu. Wersje obustronnie uszczelnione radzą sobie dobrze w trudnych warunkach pracy. Kluczowe dla łożysk samonastawnych jest regularne smarowanie, które zapewnia ich długotrwałą pracę w różnych aplikacjach.