Na czym polega cięcie laserem profili?Wykonywanie profili z blachy stalowej wymaga przygotowania półproduktów pod postacią arkuszy o właściwej geometrii, które umożliwiają łatwe przeprowadzenie reszty procesów technologicznych np. spawania, tłoczenia czy gięcia. Jedną z najważniejszych kwestii będzie zatem cięcie blach pozwalające na uzyskanie pożądanych kształtów. W wypadku technik tradycyjnych może to być trudne zadanie, jeśli linie nacięć mają nie być regularne. Sposobem na uzyskanie w krótkim czasie takich efektów jest cięcie laserowe profili. W poniższym artykule opiszemy ten proces i jego najważniejsze zalety. 

Laserowe cięcie profili - jak wygląda ten proces? 

Cięcie laserem stanowi odmianę cięcia termicznego, w którym konieczna do stopienia metalu temperatura uzyskiwana jest za sprawą skoncentrowanego strumienia fotonów. Padając na surowiec, przekazują one wcześniej zgromadzoną energię elektronom atomów tworzących krystaliczną sieć stali albo jednego spośród metali nieżelaznych. Prowadzi to do ich natychmiastowego przemieszczenia, co zaś odpowiada za generowanie znacznych ilości ciepła. Nadmierna ilość energii skutkuje stopieniem się metalu, który zależnie od zastosowanej technologii albo odparowuje, albo zostaje wyrzucony z miejsca cięcia dzięki energii kinetycznej cząstek gazu osłonowego. Dzięki temu nie tworzą się tlenki i nie przenikają zanieczyszczenia. 

Jakie zalety ma laserowe cięcie profili? 

Laserowe cięcie profili ma wiele zalet, które przyczyniają się do faktu, iż coraz większa ilość osób jest zdecydowana na korzystanie z takiej właśnie metody. Wśród plusów tego procesu należy wymienić: 

  • Oszczędność surowca. Wiązka lasera umożliwia ograniczenie ilości materiału, który nie zostanie wykorzystany. Tego typu rozwiązanie może mieć wpływ na optymalizację procesu i umożliwić zastosowane reszty surowca w przyszłości. Pozwala na to bardzo cienka szczelina cięcia,
  • Duża dokładność. Za sprawą szczeliny, która powstała w wyniku działania lasera, powstaje opcja wycinania małych części o różnorodnym kształcie,
  • Części wykorzystywane w trakcie procesu cięcia laserem, nie zużywają się na skutek eksploatacji. Urządzenia laserowe odznaczają się głównie tym, iż są bardzo trwałe. Dzięki czemu nie pojawia się potrzeba wymiany elementów, które prowadzą cięcia,
  • Otrzymywane produkty nie muszą być dodatkowo obrabiane. Elementy wytwarzane przy pomocy cięcia laserowego odznaczają się praktycznie idealnie wygładzonymi krawędziami. Z tego względu nie ma potrzeby poddawania ich obróbce końcowej, 
  • Proces jest krótkotrwały. Cięcie laserowe profili nie wymaga zbyt wiele czasu, zabieg ten przeprowadzany jest bardzo szybko, a poza tym większość części, które powstaną, można użyć natychmiast po wyschnięciu. 

Laserowe cięcie profili - jak przebiega taki proces?

Głowica odpowiedzialna za emitowanie światła laserowego sterowana jest komputerowo przez operatora. Jego rolą jest właściwie przeprowadzona kalibracja parametrów tego urządzenia. Dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dużej precyzji cięcia. W miejscach, gdzie laser pada na blachę, dochodzi do kumulacji sporej energii termicznej. Co się wówczas dzieje? Stal ulega odparowaniu albo stopieniu. 

Laserowe cięcie blachy jest procesem, za sprawą którego możliwe staje się uzyskanie nawet bardzo skomplikowanych, wymyślnych kształtów. Obecnie stosowana technologia umożliwia dużą powtarzalność i wydajność w trakcie pracy. Dzięki cięciu laserowemu profilii stalowych możemy bardzo szybko wyprodukować sporą liczbę identycznych części.