Jak pozbyć się bólu stawów i zapobiegać jego nawrotomChoroba zwyrodnieniowa stawów lub inny rodzaj schorzenia stawów może powodować, że nawet najbardziej podstawowe czynności - jak wstawanie z łóżka czy podnoszenie rąk - stają się niemożliwe. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu i planom samoopieki, możesz poradzić sobie z bólem i nadal prowadzić szczęśliwe i satysfakcjonujące życie. W rzeczywistości istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby opanować objawy i zapobiec nawrotom bólu stawów. Utrzymywanie wagi ciała w zdrowym przedziale, spożywanie pokarmów sprzyjających zdrowiu stawów, regularne ćwiczenia fizyczne, regularne rozciąganie się i stosowanie technik relaksacyjnych - wszystkie te czynniki pomagają zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia bólu stawów - a także przyspieszyć powrót do zdrowia, jeśli już do niego dojdzie.

Ćwicz regularnie, by zachować sprawność fizyczną i siłę

Regularne ćwiczenia to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla utrzymania zdrowia stawów. Mogą one zmniejszyć ból i sztywność, poprawić zakres ruchu i wzmocnić mięśnie. Wiele osób cierpiących na bóle stawów doświadcza również osłabienia mięśni, tak więc utrzymywanie sprawności fizycznej może również pomóc w zapobieganiu urazom i ponownym uszkodzeniom stawów.

  • Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów, a także spowolnić jej postęp, jeśli już na nią cierpisz.

  • Badania wykazują, że regularne ćwiczenia zmniejszają obrzęk stawów, zwiększają przepływ płynów wokół stawów i mięśni, a także mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i sztywności.

  • Badania wykazują również, że ćwiczenia o małej intensywności, takie jak jazda na rowerze, wędrówki piesze, spacery i pływanie, mogą być równie skuteczne jak ćwiczenia o dużej intensywności, takie jak bieganie.

Jeśli jednak masz już problemy ze stawami, przed rozpoczęciem programu ćwiczeń pamiętaj, by porozmawiać z lekarzem. Będzie on w stanie doradzić, jakie rodzaje ćwiczeń najlepiej odpowiadają Twoim specyficznym potrzebom.

Utrzymuj prawidłową wagę ciała

Jeśli masz nadwagę, utrata nawet niewielkiej ilości kilogramów może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów ze stawami. Badania wykazują, że nadwaga jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów, zwłaszcza kolanowych i biodrowych. Jeśli już cierpisz na bóle stawów, utrata wagi może złagodzić objawy. Zmniejszenie nadwagi zmniejszy nacisk na stawy, złagodzi ból stawów i poprawi ich ruchomość. Jeśli cierpisz na nadwagę, a masz zdrowe stawy, zrzucenie zbędnych kilogramów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów ze stawami w przyszłości. Utrzymywanie wskaźnika masy ciała (BMI) w zdrowym przedziale obniża ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów poprzez poprawę funkcjonowania stawów.